12 vjet nga protesta e 21 janarit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot, shënohen 12-vite nga ngjarja e 21 janarit e vitit 2011, e cila është një ndër më të dhimbshmet në vendin tonë, pasi mbetën të vrarë 4 protestues në bulevardin dëshmorët e kombit.

12 vite më parë humbën jetën në protestën e organizuar nga opozita Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj.

Vendi në atë kohë ishte nën drejtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha, ku në bulevard u qëllua ndaj 4 qytetarëve, ngjarje e cila ende nuk është zbardhur që prej asokohe.

- Advertisement -

Gjykata vlerësoi se vrasjet e Ziver Veizit, Faik Myrtajt dhe Hekuran Dedajt kanë ndodhur nga pakujdesia dhe dënoi ish-komandantin e Gardës, Ndrea Prendi me një vit burg, si dhe gardistin Agim Llupo me 3 vite. Ziver Veizi, Faik Myrtaj, Hekuran Deda dhe Aleks Nika u shpallën “Dëshmorë të Atdheu” në përkujtimoren e 10-të.

Sakaq familjarët e viktimave, nuk kërkojnë gjë tjetër veçse drejtësi.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga policia shkaku i helmimit masiv të qyttetarëe në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është bërë...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja Belinda Balluku i tha kreut të grupit parlamentar të  Partisë Demokratike, se ai është votuar si deputetet nga populli por u shërben interesave...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...

TË FUNDIT

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga policia shkaku i helmimit masiv të qyttetarëe në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është bërë...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja Belinda Balluku i tha kreut të grupit parlamentar të  Partisë Demokratike, se ai është votuar si deputetet nga populli por u shërben interesave...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...

“Të tregojmë pasurinë”- Basha: Vetingu i politikanëve të fillojë nga unë

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me takimin me të rinjtë dhe simpatizantët që ai...

Arrestimi i sekretares së MSH, Bardhi: Manastirliu të japë dorëheqjen

Kreu i Grupit Parlamentar i PD-së Gazment Bardhi i ka kërkuar ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu që të japë dorëheqjen pas arrestimit për korrupsion...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×