“150 fëmijë në ditë”, tejmbushet spitali i Shkupit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga 70 fëmijë të shtruar në spital me nënat e tyre, tre janë me aparate frymëmarrje ndërsa dy fëmijë janë diagnostikuar me COVID-19.

“Gjendja është serioze. Numri i pacientëve është shumë i madh, ndërsa kujdestaria dje ka pasur 164 pacientë për 24 orë,” – u shpreh pediatrja Luljeta Mustafa.

Sipas saj arsyeja e fëmijëve të sëmurë masivisht është kryesisht virusi në rrugët e frymëmarrjes si pasojë e virozave të stinës.

- Advertisement -

“Bëhet fjalë për virusin sincicial i cili është virus agresiv që kap të gjitha moshat por me të ndjeshëm janë fëmijët e vegjël dhe të porsalindurit. Në spitalin tonë kemi të shtrirë pacientë për dy javësh e më lartë,” – tha Mustafa.

Mjekët pediatër rekomandojë që fëmijët të dërgohet tek mjeku i familjes ndërsa mos të përdoren ilaçe pa rekomandimin e bluzave të bardha. Kujdes duhet të bëhet edhe me ajrin e ndotur, duke mos i nxjerrë fëmijët jashtë në orët e mbrëmjes. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×