English

BBC: Zhduken dhjetëra fëmijë shqiptarë në Britani të Madhe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pothuajse 20% e fëmijëve emigrantë që kanë mbërritur të pashoqëruar në Britani të Madhe këtë vit janë zhdukur, raporton BBC.

- Advertisement -

‘Ecpat UK’ që fushatë për të mbrojtur fëmijët nga shfrytëzimi, tha se shifrat janë shumë shqetësuese.

Nga të dhënat e siguruara nga BBC, 197 fëmijë shqiptarë janë pranuar në njësinë e pranimit në Kent duke iu nënshtruan kujdesit nga 1 janari deri më 31 tetor.

Por, deri më 7 nëntor, 39 ishin regjistruar si të zhdukur.

Këshilli tha se kishte punuar ngushtë me Zyrën e Brendshme dhe policinë për të mbrojtur fëmijët.

Shifrat e qeverisë të mbledhura nga BBC tregojnë se 44,122 njerëz kanë kaluar me varka të vogla deri më tani këtë vit, krahasuar me 28,461 që mbërritën në 2021.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?