Protesta e opozitës, ambasada e SHBA-së thirrje amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasada e Shteteve të Bashkuara iu bën thirrje shtetasve amerikane që jetojnë në Shqipëri që të shmangin tubimin e së martës që pritet të zhvillohet në Tiranë.

Ambasada thekson se situata në protestë mund të ndryshojë shprejt dhe në mënyrë të paparashikueshme.

“Ambasada është në dijeni se mund të ketë një protestë edhe në qendër të Tiranës. Protestat mund të përhapen në rrugët përreth duke shkaktuar bllokime të trafikut, devijime dhe mbyllje shtesë të rrugëve. Qytetarët amerikanë këshillohen të shmangin tubimet e mëdha. Ndërsa shumë ngjarje të mëdha zhvillohen në mënyrë paqësore, disa situata mund të ndryshojnë shpejt dhe në mënyrë të paparashikueshme. Monitoroni mediat lokale dhe ndiqni udhëzimet e autoriteteve lokale të zbatimit të ligjit për informacionin më të fundit”, njofton ambasada.

- Advertisement -

Të martën pritet të zhvillohet në Tiranë, samiti i BE-Ballkani Perëndimor. Ndërkohë opozita ka paralajmëruar për një protestë.

Për këtë protestë drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku tha sot gjatë një konference për mediat se siguria e liderëve perëndimorë është mbi dëshirën për protestë.

Kreu i Policisë, nënvizoi se më 6 dhjetor, ditën e samitit BE-Ballkani Perëndimor lëvizja do të devijohet në rrugë alternative, ndërkohë që nuk do të ketë asnjë prirtje për të ndaluar protestën e opozitës.

Ai vuri theksin tek zona e kuqe, pra perimeri i sigurisë nuk do të lejohen qytetetarët.

 

LEXONI GIITHASHTU:

 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

TË FUNDIT

Kombëtarja e të amputuarve përgatitet për Ligën e Kombeve, flet kapiteni Çela

Përgatitjet në kuadër të Ligës së Kombeve kanë vijuar nga kombëtarja shqiptare e të amputuarve, e cila ka nisur grumbullimin në kryeqytet. Në fundjavë...

Përplasjet ne veri të Kosovës, kryetari i Preshevës: Jam i stresuar dhe i mërzitur

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi tha në një intervistë për Euronews Albania se është i stresuar dhe i mërzitur për atë që...

Biznesi francez në Shqipëri rrit investimet, 433 kompani aktive në Shqipëri

Prezenca e investimeve franceze në vendin tonë ka patur një trend rritës përgjatë viteve 2018-2022. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund...

“Keq e ka Vuçiç”, Hila analizon çfarë po ndodh në Veri: Fitore në terren për Kosovën

Analisti Dritan Hila tha në një intervistë për Euronews Albania se ngjarja e rëndë e ndodhur 1 ditë më parë në Kosovës me vrasjen...

Kremlini nuk e dënon vrasjen e policit të Kosovës: Po vëzhgojmë nga afër “Veriun”

Kremlini ka thënë të hënën se është duke e vëzhguar nga afër gjendjen në veri të Kosovës, por nuk e dënoi sulmin vdekjeprurës të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×