Enzo Fernandez rekordmeni i ri i Premierligës, Chelesea e blen për 120 milionë euro

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Enzo Fernandez është rekordmeni i ri i Premierligës për nga shuma e transferimit sepse mbrëmë Benfica pranoi ta shesë atë te Chelsea për 121 milionë euro cash, pa luftë!

Futbollisti i ri më i mirë i Botërorit të Katarit ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2031, do të fitojë 10 milionë euro në vit pa bonuse, por thelbi i rivalitetit mes Benfikës dhe Çelsit u zbulua vetëm dje.

Enzo, i cili mbërriti në Lisbonë nga River Plate gjashtë muaj më parë për 10 milionë euro, kishte një klauzolë largimi deri në 120 milionë euro, të cilën Chelsea donte ta paguante një muaj më parë, por me këste. Dhe në ato këste, e gjithë mbrojtja e Benfikës bazohej në mos shitjen e një lojtari të madh. Ata kërkuan pagesën e plotë, që është ajo që do të thotë klauzola, përveç nëse të dy palët bien dakord ndryshe.

- Advertisement -

Pronari i Chelsea, Todd Belli, gjeti dikë që do ta bënte në vend të klubit dhe në këmbim do t’i kthente gjithçka me këste, kështu që Benfica nuk kishte ku të shkonte. Enzo Fernandez theu rekordin e Premier League të mbajtur nga Jack Grealish (Manchester City) për t’u bërë transferimi i gjashtë më i shtrenjtë i futbollit në planet dhe Chelsea theu rekordin për shpenzimet në një dritare të vetme transferimi në ishull pasi shpenzoi 288 milion £ ose 329.5 mln €.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×