2 aktivistet rrëfejnë dhunën në rrugë nga 30-vjeçari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Motrat Mirela Ruko dhe Albina Ruko janë dhunuar në rrugë nga 30-vjeçari Denis Talo, të cilin nuk e njihnin personalisht.

Ato rrëfejnë ngjarjen në emisionin Sot në Euronews Albania.

“Po bëja pazarin me motrën, kur u ktheva dhe e gjeta përtokë. E pyeta dhunuesin se çfarë ka që nuk shkon. Ai nuk foli asnjë fjalë dhe filloi të na gjuante me forcë të dyjave”, tha Mirela Ruko.

- Advertisement -

Janë qytetarët ata që kanë ndërhyrë për të ndaluar dhunën.

Mirela thotë se të njëjtën ditë, ndërsa dy motrat po shkonin në komisariat për të denoncuar rastin, Denisi u zuri pritë dhe i dhunoi sërish.

“Ky është më shumë rast për ndihmë, se denoncim”, thotë Albina Ruko.

Albina tha se është ndihmesë kur ngjarje të tilla bëhen publike.

“Ne denoncojmë institucionet përkatëse që nuk marrin asnjë lloj mase”, u shpreh ajo.

Për Denis Talon janë raportuar edhe raste të tjera dhune ndaj kalimtarëve në media dhe në rrjetet sociale.

Pas sulmit ndaj motrave Ruko, Denisi është arrestuar.

“Policia nuk na ka informuar se çfarë po ndodh me rastin, ne kemi shkuar vetë të informohemi”, tha Mirela.

“Unë duhet ta di nëse ai do të lihet i lirë”, shtoi ajo.

Denisi është arrestuar edhe në të shkuarën për raste dhune, por autoritetet e kanë lënë të lirë.

Dy motrat janë aktiviste, dhe thonë se këtë rast do e ndjekin deri në fund, derisa institucionet përgjegjëse të marrin masa.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×