English

20 shishe vodka, KE: Berluskoni shkeli sanksionet duke pranuar dhurata nga Putin 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian njoftoi sot se 20 shishe vodka, të cilat presidenti rus Vladimir Putin ia dërgoi politikanit italian Silvio Berlusconi si dhuratë për ditëlindje, përfaqësojnë shkelje të sanksioneve evropiane, të cilat u futën pas pushtimit të Ukrainës.

- Advertisement -

Ish-kryeministri Berlusconi, partia e të cilit Forza Italia pritet të jetë pjesë e qeverisë së re të koalicionit të Italisë, ndezi polemika këtë javë kur tha se ishte përsëri në kontakt me Putinin.

“Për ditëlindjen time ai më dërgoi 20 shishe vodka dhe një letër shumë të ëmbël”, u tha Berlusconi, i cili mbushi 86 vjeç muajin e kaluar, deputetëve të dhomës së tij të ulët, sipas një regjistrimi audio të publikuar nga agjencia e lajmeve La Presse.

La Presse raporton, bazuar në atë video, se Berlusconi ia ktheu Putinin duke i dërguar verë të gazuar italiane.

“Politikanë të ndryshëm duan të rinovojnë kontaktet kur bëhet fjalë për vendet anëtare të BE-së. Ata janë të lirë të kenë kontakte dypalëshe, por ne presim që ata të respektojnë pozicionin dhe politikën e BE-së dhe t’i mbajnë kontaktet në minimum”, tha Nabila Masrali, zëdhënëse për punët e jashtme.

Ajo shtoi se në komunikim me zyrtarët rusë, politikanët nga vendet e BE-së duhet të përcjellin pikëpamjet e BE-së për agresionin e paligjshëm kundër Ukrainës dhe t’i kërkojnë Rusisë që menjëherë t’i japë fund luftës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?