Mbi 1200 të arrestuar në 5 vite për falsifikim vizash e pasaportash

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liberalizimi i vizave për Shqipërinë, uli ndjeshëm tentativat për të udhëtuar drejt vendeve të BE me dokumenta të falsifikuara. Megjithatë grupet e falsifikimit në vendin tonë nuk u ndalën.

Nga viti 2016 policia ka zbuluar 26 laboratorë të prodhimit të dokumentave të falsifikuara ndërsa janë goditur qindra raste të tjera. Për kryerjen e këtij aktiviteti janë arrestuar 1272 persona në 5 vitet e fundit.

Hetimi ka zbuluar se në pjesën më të madhe dokumentat e falsifikuara si pasaporta apo viza blihen nga shtetas aziatikë që kontaktojnë grupet që veprojnë në Shqipëri.

- Advertisement -

“Për shtetasit shqiptarë më të preferuar janë vendet si Britania dhe SHBA. Për të shkuar në Angli apo për të shkuar me dokumenta të falsifikuara në Amerikë janë çmime të kripura që personat marrin ndaj personave të interesuar”, u shpreh Lufti Minxhozi, Drejtor i krimit ekonomik dhe financiar në Policinë e Shtetit.

Përdorimi i këtyre dokumentave nga shqiptarët bëhet për të udhëtuar drejt vendeve si Britania e Madhe apo SHBA ku dhe pagesat janë tejet të larta.

Pasaportat, apo vizat drejt këtyre shteteve kushtojnë nga 10 mijë deri në 30 mijë euro.

“Realisht ka shumë kërkesa sepse janë dhe vendet aziatike që kërkojnë të hynë në Europë dhe që natyrisht shfrytëzojnë këto grupe kriminale për të hyrë me dokumenta të falsifikuara si shtetas të Europës Perëndimore”, tha Minxhozi.

Përfitimet e shumta monetare kanë bërë që autorët e falsifikimit të dokumentave në pjesën më të madhe të jenë përsëritës.

Kodi Penal parashikon burgim nga gjashtë muaj deri në katër vjet si dhe gjobë për çdo individ të përfshirë. Kur veprimtaria kriminale kryhet në bashkëpunim dënimi i parashikuar është nga 6 muaj deri në 5 vite. Në kod parashikohet dhe dënim për zyrtarë të cilët lëshojnë këto dokumenta, pasi jo në pak raste ata kanë qenë pjesë e grupeve falsifikatore.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

TË FUNDIT

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...

“Turistët po anulojnë vizitat në Kosovë”, Krasniqi: Kanë frikë se është si Ukraina

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha për emisionin “Review” në Euronews Albania, se e gjithë situate e krijuar në veri të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×