English

283 kuota specializimi, Idrizi: Është rritur interesi për mjekësinë e familjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekët e rinj kanë përzgjedhur tashmë degën e specializimit që duan të ndjekin, mes 283 kuotave të çelura për vitin 2024.

- Advertisement -

Në fazën e parë të përzgjedhjes sipas zëvendës rektores se fakultetit të mjekësisë, Alma Idrizi është vërejtur interes i shtuar për dy degë.

Pavarësisht numri të rritje të aplikimeve për këto dy specializime, ende ka vende të lira.

Ashtu si dhe në vitet  e shkuara mjekët e rinj vijojnë të kenë prioritare degët e sëmundjeve të brendshme.

Sa i takon kuotave të mbaruara, këtë vit ministria e shëndetësisë ka planifikuar 102 të tilla. Specializantët e përzgjedhur, paguhen për gjatë viteve të specializmimit me 80% të pagës, ndërsa në përfundim të tij janë të detyruar të punojnë për 3 vite aty ku i cakton ministria.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?