English

3 biletat e fundit për Euro 2024/ Në fushë zbresin 6 skuadra, në lojë edhe Polonia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasi dështoi të siguronte një biletë për finalet e kampionatit evropian që mbahet në Gjermani, Polonia e Robert Lewandowskit do të provojë ta bëjë këtë një fakt të kryer nëpërmjet playoff.

- Advertisement -

Këtë të martë luhen 3 finale, ku polakët sfidohen nga Uellsi, në sfidat e tjera Greqia përballet me Gjeorgjinë, ndërsa Ukraina me Islandën.

Në ndeshjet gjysmëfinale, Polonia fitoi me rezultatin e thellë 5-1 ndaj Estonisë, duke dominuar plotësisht përballjen, ndërsa Uellsi fitoi 4-1 ndaj Finlandës. Në 5 përballjet e fundit direkte kanë fituar vetëm polakët, ndërsëa sfida e parë mes tyre në histori daton në 73-shin aty ku fitonte Uellsi.

Pas asaj përmbysje 1-2 ndaj Bosnjes, Ukraina kërkon të sigurojë biletën drejt Euro 2024, e për këtë i duhet të kalojë pengesën Islandë. Edhe pse cilësohen favoritë, përballjet e mëparshme mes tyre kanë treguar që ishullorët nuk duhen nënvlerësuar. Në 2017-ën fitonin në shifrat 2-0 me golat e Sigurdsson.

Gjeorgji-Greqi është ndeshja e parë e kësaj të marte që luhet në orën 18 në Tbilisi. Dy ekipet u përballën me njëra-tjetrën dhe në kualifikueset e botërorit në vitin 2021, ku një herë fituan helenët dhe ndeshja tjetër u mbyll në barazim.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×