English

309 vende pune në OSHEE, nis faza e testimit dhe rekrutimit të aplikantëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike hapi aplikimet në mesin e muajit tetor për 309 elektriçistë, lexues e arkëtarë në 12 rajonet e vendit.

- Advertisement -

Institucioni deklaron se ka pasur një interes të lartë për këto pozicione, kryesisht nga të rinjtë nga arsimi profesional dhe tashmë që ka nisur faza e rekrutimit, në testim kanë hyrë 600 kandidatë.

Bazuar tek kërkesat e 12 drejtorive të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes, tashmë mundësitë e punësimit janë në raportin 1 me 2.

Sistemi energjitik shqiptar ka në borderon e vet, rreth 7000 punonjës dhe më shumë 50%  e tyre janë punonjës terreni, konkretisht elektricistë, teknikë apo faturues, të cilët përballen me vështirësi pune. Në muajin tetor, për ta qeveria bëri një rivlerësim të pagave dhe sot të ardhurat mesatare të një elektricisti arrijnë në 70 mijë lekë, ndërkohë që për herë të parë në këtë sistem është përfshirë edhe vjetërsia e punës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×