35 vite në karrige me rrota, i moshuari paraplegjik rrëfen jetën mes 4 mureve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 35 vitesh kjo karrige me rrota është kthyer në miken më të ngushtë të Qamil Qazimillës. Një aksident në punë, i ndryshoi përgjithmonë jetën.

“Po punoja me zetor, ishte dishezë dhe doli marshi, më ra bateria në kurriz. Më vështirë nuk kishte, mendova se nuk do të ecja më kjo ishte e gjitha, kjo ngeli me mua”, tha Qamili.

Këtu do të niste një kalvar vështirësish për të dhe familjen e tij. Bashkëshortja dhe djali i vogël janë gjatë gjithë kohës pranë tij. Punët janë të ndara, djali e ndihmon të lëvizë, ndërsa bashkëshortja, kujdeset për ta veshur e ndërruar.

- Advertisement -

“Kam jetuar një ekonomi të vështirë derisa rrita fëmijët, më duhet nga këtu ta çoj në banjo me karrocë, laje shpërlaje, kryej shërbimet. Nuk ka sesi me mjaftojnë, 110 mijë lekë është shërbimi, plus të tjerat, hajde se ujin nuk e paguaj shtrenjtë, po energjinë elektrike po”, tha Terezina, bashkëshortja e Qamilit.

Deri para pak kohësh, personat paraplegjikë paguanin vetëm 20% të energjisë elektrike. Sot ata marrin vetëm 20 mijë lekë të vjetra në muaj, për dritat.

Në rrugë mungon infrastruktura e duhur, që 78-vjeçari të mund të lëvizë. Oborri është ambienti i vetëm që ai mund të kalojë sado pak kohë, larg shtratit të tij.

“Kjo shtëpi ka qenë bilardo, mbarova komplet duke e ulur me karrige nga kati i dytë, për ta nxjerrë jashtë, derisa bëmë hall dhe dolëm këtu me ndihmën e fëmijëve se nuk dilte asgjë”, Terezina. 31 persona janë në vënë në pranga nga policia e Kosovës, në kuadër të operacionit “Subvencioni 2021”.

Terezina ka qenë në krah bashkëshortit të saj, ashtu siç i premtuan dhe kur lidhën martesë, në të mirë dhe në të keq.

Në të gjithë Shqipërinë ka rreth 6800 persona paraplegjikë dhe tetraplegjikë. Një para dhe tetraplegjik merr sot 26.653 lekë në muaj, ndërsa ndihmësi personal i tij 10.653 lekë në muaj. Kjo pagesë e pamjaftueshme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

TË FUNDIT

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×