English

4 adoleshentë nën hetim për sulmin ndaj deputetit gjerman të Parlamentit Evropian

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Katër adoleshentë gjermanë janë nën hetim për sulmin ndaj deputetit gjerman të Parlamentit Evropian Matthias Ecke, kur ai u plagos rëndë, njoftoi sot policia.

- Advertisement -

Policia tha se 17-vjeçari erdhi në stacionin e policisë të shtunën dhe tha se ishte i përfshirë në sulmin në Ecke dhe se policia identifikoi tre sulmues të tjerë të dielën pasi kontrolloi shtëpitë e tyre dhe mblodhi prova, raportoi Reuters.

Të katër janë shtetas gjermanë nga mosha 17 deri në 18 vjeç.

Ministrat e Brendshëm nga 16 shtete gjermane do të mbajnë një takim urgjent të martën për të diskutuar mënyrat për të frenuar një seri sulmesh ndaj politikanëve, tha sot një zëdhënës i ministrisë së brendshme federale.

Zëdhënësi tha se po mendohet për prani më të madhe të policisë në ngjarjet politike në nivel lokal dhe federal, si dhe mbrojtje më të mirë personale të politikanëve.

Ministrja e Brendshme gjermane Nancy Fesser njoftoi të shtunën veprime të ashpra dhe masa mbrojtëse pas sulmit në Eke.

Fezer tha se klima e dhunës ushqehet nga “retorika armiqësore” që vjen nga e djathta ekstreme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×