47 mijë viktima nga tërmeti, ekspertët: U prekën 26 milionë njerëz

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Turqi dhe Siri vijojnë ende kërkimet për të shpëtuar njerëzit nën rrënojat e tërmetit. Të dhënat e fundit konfirmojnë vdekjen e 47 mijë personave në të dy shtetet e prekura.

Numri i viktimave që shkaktuan tërmetet në Turqi dhe në Siri ka arritur në më shumë se 47 mijë persona. Sipas të dhënave të fundit të autoriteteve turke, në 10 provincat që u goditën, deri tani janë konfirmuar 40 mijë viktima. Dhjetëra mijëra persona rezultojnë të lënduar.

Në Turqi llogaritet së tërmetet mbi 7 ballë të shkallës rihter kanë shkatërruar 80 mijë banesa.

- Advertisement -

Ndërkohë në Siri organizatat ndërkombëtare humanitare thonë se ende nuk kanë të dhëna të sakta për numrin e vdekjeve. Nga ajo që kanë konfirmuar vëzhgimet në terren llogariten se janë mbi 7 mijë viktima dhe 17 mijë të plagosur. Numri mund të jetë disa herë më i madh, për shkak se shumë zona të dëmtuara kontrollohen nga rebelët.

Tërmetet që goditën në 6 shkurt Turqinë dhe kufirin me Sirinë, sipas ekspertëve mund të konsiderohen më vdekjeprurësit.

Agjencitë ndërkombëtare thonë se 26 milionë qytetarë preken direkt nga pasojat e tërmetit. Një numër shumë i madh shtëpish të bërë të pabanueshme dhe mjaft banorë po detyrohen të largohen nga zonat e dëmtuara.

13 ditë pas tërmetit misionet e shpëtimit vijojnë në Turqi, por shpresat për të mbijetuar janë shumë të pakta. Qeveria turke ka deklaruar se gjatë kësaj jave do të nisë procesi i rindërtimit, i cili pritet të jetë më i kushtueshmi në historinë e Turqisë.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

TË FUNDIT

NASA publikon pamjet spektakolare nga Marsi, si duket Planeti i Kuq

NASA ka shpërndarë pamje të jashtëzakonshme të kapura nga sonda Mars Odyssey e cila ka monitoruar Planetin e Kuq për 22 vjet. Sonda e NASA-s...

Rusia përgatit projektligjin e ‘marrëveshjes së besnikërisë’ për të huajt

Moska ka përgatitur projektligjin që do t'i detyronte të huajt që jetojnë në vend, që të nënshkruajnë një "marrëveshje besnikërie" ndaj Rusisë, sipas agjencisë...

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në Kroaci, ku katër persona kanë mbetur 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×