6 të arrestuar në Poloni, dyshohen për spiunë rusë 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup shtetasish të huaj është arrestuar të mërkurën në Poloni të dyshuar për spiunazh për Rusinë.

BBC raporton se bëhet fjalë për gjashtë persona që dyshohet se kanë vendosur kamera sekrete për të regjistruar objekte të ndjeshme të infrastrukturës të përdorura për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë.

Stacioni radiofonik RMF FM raportoi se kjo qelizë spiune kishte përgatitur plane sabotimi dhe kishte instaluar dhjetëra kamera pranë kryqëzimeve hekurudhore dhe rrugëve të rëndësishme të transportit në provincën polake të Subcarpathia, e cila kufizohet me Ukrainën.

- Advertisement -

Mediat polake nuk deklarojnë se nga cilat vende janë arrestuar të dyshuarit për spiunazh.

Disa kamera u gjetën gjithashtu pranë një aeroporti të vogël rajonal që është kthyer në një qendër logjistike ndërkombëtare për dërgimin e ndihmave ushtarake dhe humanitare në Ukrainë.

Ky aeroport konsiderohet si një objekt infrastrukturor shumë i ndjeshëm që forcat e armatosura amerikane e kanë mbrojtur me sisteme raketore kundërajrore Patriot.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

TË FUNDIT

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×