‘7 prokurorë s’bëjnë asgjë’, Çela përplaset me Xhafajn në Komisionin e Ligjeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fatmir Xhafaj, një ndër hartuesit kryesorë të reformës në drejtësi nuk i kanë shpëtuar deklaratat e Prokurorit të Përgjithshëm për shtim kompetencash, pasi iu hoqën nga reforma në 2016.

Në Komisionin e Ligjeve ai i ka drejtuar disa pyetje Olsian Çelës lidhur me cënimin e pavarësisë së prokurorit.

“Cila është marrëdhënia juaj me prokuroritë e shkallëve të para? Kush janë të interesuar sot për ta ndikuar dhe kontrolluar privatësinë e prokurorit? A konstatohet tentativa apo praktika të imponimit të centralizimit dhe ndikimit në pavarësinë e prokurorive të rretheve gjyqësore?”, tha Xhafaj.

- Advertisement -

Kryeprokurori i dha një shembull Xhafajt.

“Cila është prokuroria më e dobët sot për pastrimin e parave? Prokuroria më e madhe e vendit. E pafalshme, ka 7 prokurorë që nuk bëjnë asgjë. Unë nuk mund të hetoj dhe të inspektoj dosjet”, u shpreh Çela.

Ndërsa sqaroi se kërkesa e tij ka të bëjë vetëm me organizimin e prokruorive me juridikosionpërgjitshëm.

“Pavarësi duhet shoqëruar me llogaridhënie. Elementi që mungon është lidhja organike e zyrave në pikëpamje organizative dhe jo në pikëpamje funksionale. Nëse Prokurori i Përgjithshë do ndërhyjë në çështje konkrete qëoftë edhe nëpërmjet inspektimit, kjo është të cënosh pavarësinë.Unë nuk e kam kërkuar këtë”, deklaroi Çela.

Pritet që Prokuroria e Përgjithshme të hartojë një projektligj të ri ku do renditen ndryshimet ligjore që do kërkohen. Për miratimin e tyre duhet shumicë e cilësuar në parlament me 84 vota.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

TË FUNDIT

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×