9 të vdekur dhe mbi 20 mijë të evakuuar, lumenjtë përmbytin Italinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Lugo është një nga qytezat e shumta të Italisë që u zgjua me nivelin e ujit deri në fyt.

Në këtë dhe rajone të tjera të vendit, në 36 orë ka rënë shi sa për 6 muaj. Lumenjtë kanë dalë nga shtrati dhe kanë përmbytur çdo gjë që u ka dalë përpara.

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe mbi 20 mijë të tjerë janë evakuuar. Ndërkohë, dhjetëra mijëra shtëpi kanë mbetur pa elektricitet dhe shërbimet e emergjencës janë të mbingarkuara.

- Advertisement -

Dëmet materiale arrijnë në miliona euro. edhe pse është ende herët për të përcaktuar kuotën e saktë, presidenti i Emilia Romanjës vlerëson se në këtë rajon ajo do të shkojë në disa miliardë euro.

Por fenomeni nuk është kufizuar vetëm në veri apo në pjesën qendrore të vendit. Edhe në Napoli ka pasur përmbytje.

Çmimi i Madh i Formula 1 që duhet të mbahej këtë fundjavë në Imola është anuluar dhe mijëra ferma në këtë rajon agrikulturor kanë regjistruar një dëmtim të produkteve, në disa raste duke i humbur ato plotësisht

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

TË FUNDIT

Girona drejt titullit kampion i dimrit në Spanjë, “leksion” Barcelonës në transfertë

Girona është padyshim surpriza më e bukur e këtij sezoni në kampionatin spanjoll. Skuadra e Michel u rikthye në krye të tabelës së klasifikimit...

“Kjo është farsë-komedi”, mbështetësi i Belerit: Drejtësia të marrë parasysh faktet

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur këtë të hënë para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...

76-vjetori i ndarjes nga jeta të Asdrenit, poeti i i himnit kombëtar

Më 11 dhjetor të vitit 1947 u nda nga jeta në Bukuresht, Aleks Stavre Drenova, i njohur si Asdreni. Emri artistik Asdreni përdorej nga vetë...

Samiti i BE-Ballkani Perëndimor, çfarë pritet të ndodhë në Bruksel më 13 dhjetor

Liderët e Bashkimit Europian dhe Ballkanit Perëndimor do të takohen të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel. Në fokus të këtij takimi pritet të jenë...

Simpatizantët e Belerit protestë në GJKKO, Dhuli: Të bëhet betimi, boll zvarritje

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në formë proteste para GJKKO, ku pritet të mbahet seanca gjyqësore për të dhënë vendimin nëse Fredi Beleri do të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×