9 ushtarë pakistanez humbasin jetën nga një sulm vetëvrasës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Së paku nëntë ushtarë pakistanezë janë vrarë dhe 20 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës që kishte në shënjestër një autokolonë të forcave të sigurisë në Pakistanin veriperëndimor.

Sulmi u krye më 31 gusht nga një sulmues vetëvrasës që po udhëtonte me motoçikletë, tha në një komunikatë Agjencia për Marrëdhënie me Publikun e Pakistanit (AMPP).

“Ushtria është e përkushtuar për eliminimin e terrorizmit”, thuhet në komunikatë.

- Advertisement -

Sulmi ndodhi në zonën Jani Khel të rrethinës Bannu, në provincën Khyber Pakhtunkhwa, pranë rrethit fisnor të Vaziristanit të Veriut në kufi me Afganistanin.

Askush s’e ka marrë përgjegjësinë për sulmin deri tani.

Kryeministri në detyrë i Pakistanit, Anwaar-ul-Haq Kakar, e dënoi sulmin me bombë.

“Zemra më është thyer nga humbja e 9 ushtarëve trima në Divizionin Bannu, KPK, në një akt terrorist frikacak që plagosi shumë [të tjerë]. Aktet e tilla janë plotësisht të dënueshme”, tha Kakar në X, rrjetin e social të njohur më parë si Twitter.

Numri i sulmeve vetëvrasëse vdekjeprurëse ndaj forcave të sigurisë në dhe afër Vaziristanit të Veriut në vitin 2023 është duke u rritur. Vaziristani i Veriut shërbeu si bazë për kryengritësit derisa ushtria njoftoi vite më parë se e kishte pastruar rajonin nga militantët vendas dhe të huaj.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×