English

Abuzoi seksualisht me 3 vajza të mitura, këngëtari 79-vjeçar lihet në burg

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Paul Gadd, i njohur si ish-ylli i popit Gary Glitter, ka humbur një seancë për t’u liruar nga burgu, ku po vuan dënimin për abuzim seksual me vajza të mitura.

- Advertisement -

Gadd, 79 vjeç, u lirua automatikisht nga burgu në shkurt 2023, në gjysmë të rrugës së një dënimi 16-vjeçar, por u tërhoq vetëm gjashtë javë më vonë pas dyshimeve se ai shikonte imazhe të pahijshme fëmijësh të shkarkuara.

Sipas The Guardian, një seancë dëgjimore e Bordit të Lirimit me Kusht, organi i pavarur që kryen vlerësimet e rrezikut për të burgosurit për të përcaktuar nëse ata mund të lirohen në mënyrë të sigurtë, ka arritur në përfundimin se Glitter nuk duhet të lirohet në këtë moment. Dënimi i tij skadon në shkurt 2031.

Pas një seance private muajin e kaluar, bordi publikoi vendimin e tij të mërkurën: “Pas shqyrtimit të rrethanave të shkeljes së tij, mungesës së progresit të bërë gjatë qëndrimit në paraburgim dhe licencës, dhe provave të tjera të paraqitura në seancë, trupi gjykues nuk ishte i kënaqur. Se lëshimi në këtë pikë do të ishte i sigurt për mbrojtjen e publikut. Përkundrazi, paneli konsideroi se zoti Gadd ishte vendosur në mënyrë të përshtatshme në paraburgim, ku mund të adresoheshin nivelet e jashtëzakonshme të rrezikut.

Oficeri i provës së Gadd tha se ai nuk mund të menaxhohej në mënyrë të sigurt në komunitet. Paneli zbuloi se “kontrolle më të mëdha të brendshme dhe zbulim të hapur dhe të ndershëm nga zoti Gadd do të nevojiteshin për të menaxhuar rreziqet e tij në mënyrë të sigurt në komunitet”.

Përmbledhja e vendimit të panelit të Bordit të Lirimit me Kusht thoshte: “Në provat u zbulua se në kohën e shkeljes, dhe ndërsa ai ishte me licencë, zoti Gadd kishte një interes seksual për vajzat e mitura. Kishte gjithashtu shqetësim për mungesën e ndjeshmërisë së viktimës, të cilën ai kishte vazhduar të tregonte.”

Ndërsa sjellja e tij në burg kishte qenë përgjithësisht e mirë, ai nuk kishte marrë pjesë në asnjë program për të adresuar ofendimin e tij, sepse ai vazhdonte të mohonte se kishte një interes seksual për fëmijët.

Gadd u burgos për herë të parë në 1999 për katër muaj për posedimin e mijëra imazheve të abuzimit të fëmijëve. Në vitin 2002, ai u dëbua nga Kamboxhia mes raporteve për akuza për krime seksuale, dhe në mars 2006 ai u dënua për abuzim seksual të dy vajzave, 10 dhe 11 vjeç, në Vietnam dhe kaloi dy vjet e gjysmë në burg.

Veprat për të cilat ai u burgos në vitin 2015, abuzimi seksual me tre nxënëse mes viteve 1975 dhe 1980 dolën në dritë si pjesë e Operacionit Yewtree, hetimi i policisë Metropolitane i nisur pas skandalit Jimmy Savile.

Gadd u lirua automatikisht nga HMP The Verne, një burg i sigurisë së ulët në Portland, Dorset, në shkurt të vitit të kaluar pasi kreu gjysmën e një dënimi të caktuar me afat të caktuar.

Richard Scorer, një avokat që përfaqëson një nga viktimat e Gadd, tha: “Ky është vendimi i duhur dhe sipas mendimit tonë i vetmi vendim që Bordi i Lirimit me Kusht mund të kishte marrë. Gjithçka që dimë për Gadd/Glitter tregon se ai mbetet një rrezik për fëmijët dhe nuk ka shfaqur kurrë ndonjë pendim.

“Lirimi i tij do të ishte krejtësisht i gabuar dhe ne jemi të kënaqur që Bordi i Lirimit me Kusht ka bërë gjënë e duhur. Shpresojmë vetëm që Glitter tani do ta vuajë këtë dënim të plotë është krejtësisht e padrejtë që klienti ynë duhet ta durojë këtë cirk të lirimit me kusht Glitter pa pushim.”

Ai do të ketë të drejtë për një seancë tjetër dëgjimore për lirim me kusht pas rreth një viti. Nëse Bordi i Lirimit me Kusht nuk e rekomandon atë për lirim në të ardhmen, ai do të dalë i lirë kur t’i skadojë dënimi në shkurt 2031, kur do të ishte 86 vjeç.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?