Agresioni rus në Ukrainë do dështojë, thotë Von der Leyen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi të hënën në një takim mbi gjeo-politikën të mbajtur në Delhi të Indisë, se Evropa do të sigurohet që agresioni rus në Ukrainë të dështojë.

“Ne në Evropë e shohim agresionin rus si një kërcënim direkt ndaj sigurisë sonë. Ndaj do sigurohemi që ky agresion i paprovokuar dhe i pajustifikuar ndaj Ukrainës të jetë një dështim strategjik”, tha Von der Leyen.

Ndërkohë, diplomati numër dy i Rusisë në OKB, Dmitry Polyskiy hodhi poshtë shanset për një armëpushim për krijimin e korridoreve humanitare në Ukrainë. Ai tha se, Kievi zyrtar do ta përdorte atë si një mundësi për të diskretituar Rusinë.

- Advertisement -

“Ukraina po komprometon përpjekjet tona për të hapur korridoret humanitare, ndaj nuk mendoj se armëpushimi është diçka që duhet bërë. Ai vetëm sa do t’i jepte mundësi forcave ukrainase të riorganizoheshin dhe të sajonin provokime të tjera si ai në Buça”, u shpreh Dmitry Polyanskiy, zv.ambasador i Rusisë në OKB.

Ndërkohë, nga Moska presidenti rus Putin akuzoi Perëndimin se po përpiqet të shkatërrojë Rusinë. Duke paralajmëruar se kjo përpjekje do të dështojë, kreu i Kremlinit akuzoi CIA-n si regjisore të këtyre përpjekjeve.

“Një tjetër sfidë po del në front, ajo për të përçarë shoqërinë ruse, për të shkatërruar Rusinë nga brenda. Por ata kanë dështuar. Shoqëria jonë është e pjekur, e bashkuar dhe mbështet ushtrinë dhe përpjekjet tona për të garantuar sigurinë e Rusisë dhe rusëve që jetojnë në Donbas”, tha presidenti Putin.

Duke aluduar se Perëndimi po përgatiste vrasjen e një gazetari, Putin nuk paraqiti prova për pretendimet e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

TË FUNDIT

Tentuan të nxirrnin mbi 20 mijë euro nga Shqipëria, procedohen 2 persona në Kakavijë

Dy persona në Kakavijë janë proceduar penalisht pasi tentuan të kalonin 20.520 euro dhe 100 dollarë të padeklaruara jashtë Shqipërisë. Personat janë Dh. H., 47...

Kritika e Spahiut: Pse u shkel ligji, polici hero nuk u varros me flamurin e Kosovës

Studiuesi Nexhmedin Spahiu ka kritikuar qeverinë e Kosovës për ceremoninë e varrimit të heroit Afrim Bunjaku, i cili humbi jetën gjatë përplasjes së armatosur...

Elbasan/ Të rinjtë preferojnë shkollat profesionale, orientohen nga tregu i punës

Teksa tregu i punës në Shqipëri vuan mungesën e specialistëve dhe profesionistëve në disa fusha, kërkesa për arsimin profesional është rritur ndjeshëm. Në Elbasan,...

Sveçla publikon pamjet e supervilës së Radoiçiç: Pablo Escobar, jo luftëtar lirie

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla ka publikuar pamje nga brenda vilës superluksoze të Milan Rodoiçiç, që u kontrollua nga policia e Kosovës...

Peshkonin me mjete të ndaluara në liqenin e Shkodrës, procedohen dy persona

Pas patrullimeve të vazhdueshme në liqenin e Shkodrës, policia zbuloi 2 raste të tjera të peshkimit me mjete të ndaluara, mekanizma elektrikë. Dy personat E....

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×