Agron Shehaj dorëzon projektligj kundër kompanive offshore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompanive offshore me pronarë sekret duhet t’u ndalohet që të përfitojnë kontrata publike në Shqipëri. Ky është qëllimi i projektligjit që ka dorëzuar në Kuvend deputeti demokrat, Agron Shehaj.

Në dokumentin e siguruar nga Euronews Albania, thuhet se ky projektligj i jep fund njëherë e mirë gropës më të madhe të korrupsionit sot në Shqipëri, asaj të dhënies së tenderëve, koncensioneve dhe aseteve publike tek kompani guacka me pronarë të fshehtë, pas të cilave fshihen pushtetarë dhe qeveritarë.

Projektligji synon të ndalojë përfitimin e fondeve dhe pasurive publike nga deputetët, zyrtarët, personat e lidhur me ta apo dhe të personave që janë të dënuar penalisht.

- Advertisement -

Sipas Shehajt ndalimi me ligj i kompanive offshore për të përfituar fonde publike është një model i marrë nga disa vende europiane të cilat kanë nisur ta zbatojnë atë në luftën ndaj korrupsionit.

Projektligji parashikon edhe sanksione për rastet kur kompanitë refuzojnë të deklarojnë apo komunikojnë të dhënat zyrtare për identifikimin e pronarëve përfitues, apo provohet që kanë deklaruar të dhëna të rreme dhe jo të plota. Në këto raste deputeti demokrat propozon që shteti të ketë drejtën për të zgjidhur në mënyrë të njëanshme dhe të menjëhershme kontratën publike.

Nisma e deputetit Shehaj synon që ta shtrijë efektin edhe për kontratat që janë aktive, të cilat nëse brenda një afati 2 mujor nëse nuk paraqesin të dhënat e përcaktuara në institucionet shtetërore, , dënohen me gjobë në masën 10% të vlerës së Kontratës Publike.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

TË FUNDIT

“Ose e imja, ose e askujt tjetër”- Shkaku pse burri vrau Klodiana Vefën dhe veten

Mediat italiane kanë raportuar se Alfred Vefa i cili ekzekutoi gruan e tij mbrëmjen e të enjtes nëItali është gjetur i pajetë. Ai është...

“Kosova dhe Serbia të veprojnë me maturi”, Rama: Të shtensionohet situata në kufi

Kryeministri Edi Rama i është bashkuar thirrjes së SHBA-së për shtensionim të menjëhershëm në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë. Përmes një postimi në platformën X...

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×