English

AI në shërbim të pacientëve me kancer, identifikon origjinën sëmundjes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sistem AI po përdoret në Institutin Curie në Francë për të identifikuar origjinën e kanceri në mënyrë që të administrohet trajtimi i duhur sa më shpejt që të jetë e mundur. Sa më herët të zbulohet sëmundja, aq më të mëdha janë shanset për shërim.

- Advertisement -

Disa ditë më parë, Alain Vadell mori një lajm të papritur, AI sapo kishte zgjidhur enigmën e sëmundjes së tij.

Prej dy vitesh ky pensionist po luftonte me kancerin, por mjekët e kishin të pamundur të përcaktonin organin nga e kishte origjinën tumori. Kompjuteri arriti atë që dukej e pamundur.

Në Institut një prej doktorëve  projektoi një algoritëm të bazuar në dhjetëra mijëra pika të dhënash të përpiluara. Për pacientët, ky është një revolucion. Ata që morën trajtim panë shanset e tyre për të mbijetuar trefishuar.

Dyqind MRI të kancerit shumë agresive u kryen veçanërisht tek gratë.

Demokratizimi i kësaj teknologjie në të gjithë vendin, dhe më gjerë në mbarë botën, është një sfidë e vërtetë dhe një burim shprese.

Kanceri prek rreth 430,000 njerëz çdo vit në Francë.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?