Akord kundër emigracionit, BE marrëveshje me Tunizinë për frenimin e azilkërkuesve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian dhe Tunizia nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për një “partneritet strategjik gjithëpërfshirës” për energjinë e rinovueshme, zhvillimin ekonomik dhe emigracionin e paligjshëm.

Tunizia është një pikë nisjeje për dhjetëra mijëra emigrantë që kalojnë Mesdheun për të arritur Evropën.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mirëpriti marrëveshjen që sipas saj synon të investojë dhe ndajë prosperitetin.

- Advertisement -

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni dhe kryeministri holandez Mark Rutte shoqëruan Von der Leyen në Tunizi, një muaj nga vizita e tyre e parë, gjatë të cilës propozuan këtë partneritet.

“Ky është një hap i rëndësishëm përpara në përballjen me krizën e emigracionit, në një mënyrë të integruar”, deklaroi Meloni, e cila ftoi presidentin tunizian në një samit mbi fenomenin që do të mbahet të dielën e ardhshme në Romë.

Nga ana e tij, Rutte u shpreh se nga marrëveshja do të përfitojnë si Bashkimi Evropian edhe populli tunizian, duke qenë se BE është partneri kryesor tregtar i Tunizisë.

Akordi përfshin lëvrimin e 105 milionë eurove për të luftuar emigracionin e paligjshëm dhe 150 milionë të tjerë në formë ndihme buxhetore, në një kohë kur Tunizia është e mbytur nga borxhi i lartë dhe ka mungesë likuiditeti.

Vendit do t’i ofrohen edhe 900 milionë euro në formë huaje në vitet e ardhshme.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

TË FUNDIT

Flet autori i këngës për Kombëtaren: S’i e harrova Gjimshitin në tekst

“O sa mirë po t’rin shiriti kapiten Berat Gjimshiti” është një pjesë e tekstit të këngës për Kombëtaren Shqiptare, “Shqipëri e madhe”,  por kjo...

Suedia pret që Turqia të ratifikojë “brenda javësh” pranimin në NATO

Turqia i ka thënë Suedisë se pret që të ratifikojë brenda javësh pranimin e Stokholmit në aleancën ushtarake perëndimore të NATO-s, tha ministri i...

Dita e Çlirimit, Begaj uron shqiptarët: Nderim përjetë atyre që na dhuruan lirinë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, ka uruar shqiptarët për ditën e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazi-fashistë. Përmes një reagimi në Facebook, Begaj shpreh nderim...

Ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë

Ish kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Ish-kryebashkiaku i akuzuar për "shkelje të barazisë në tendera" dhë "shpërdorim të detyrës"...

Incidenti për skulpturat antike, Mitsotakis: Nuk ndikon në marrëdhëniet me Britaninë

Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis tha të mërkurën se anulimi i takimit të tij me kryeministrin britanik Rishi Sunak ishte thjesht një incident, dhe...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×