Akordi BE-Google, marrëveshje për rregullat e Inteligjencës Artificiale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania “Alphabet” që ka në pronësi “Google” dhe Komisioni Evropian synojnë të arrijnë një pakt mbi inteligjencën artificiale që të përfshijë kompani evropiane dhe të huaja përpara se të caktohen rregullat për qeverisjen e teknologjisë.

Komisioneri i BE-së për Industrinë, Thierry Breton u takua në Bruksel me Sundar Pichai, shef ekzekutiv i Google dhe i kompanisë mëmë “Alphabet”.

Breton bëri të ditur se bashkë me mysafirin e tij kishin rënë dakord se nuk mund të presin derisa rregullat mbi Inteligjencën Artificiale të bëhen të aplikueshme.

- Advertisement -

“Ne duhet të menaxhojmë situatën urgjente, por nuk duhet të ngadalësojmë inovacionin. Ndaj, na duhet të gjejmë mjetet e duhura dhe të jemi të palëkundur për disa elementë të caktuar që do të mbikëqyren; si dhe t’i paraprijmë deri në njëfarë mase efekteve të Aktit të Inteligjencës Artificiale”, thotë Thierry Breton, komisioner i BE për Industrinë,

Pakti, detajet e të cilit janë ende të paqarta, do të përfshijë të gjitha kompanitë e mëdha që punojnë në fushën e teknologjisë artificiale brenda dhe jashtë Evropës.

Edhe pse inteligjenca artificiale ka qenë prej kohësh në radarin e Brukselit, shpërthimi në treg i “Chat GPT” ka hapur debate dhe vendosur modelet themelore nën mikroskopin e BE-së.

Modelet themelore janë ato të pajisura me një sasi të madhe të dhënash si tekste, foto, muzikë, fjalime dhe kode, me qëllim përmbushjen e një pakete detyrash në vend që të kenë një qëllim të caktuar por të pamodifikueshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

TË FUNDIT

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×