English

Akuzohen për bashkëpunim me Rusinë dhe Bjellorusinë, 18 të arrestuar në Poloni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Polonia ka arrestuar 18 persona të akuzuar për aktivitete armiqësore ose sabotim në emër të Rusisë dhe Bjellorusisë.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, një nga skemat dyshohet se përfshinte plane për të vrarë Volodymyr Zelensky, sipas ministrit të Brendshëm.

Dhjetë nga të arrestuarit që nga dhjetori ishin të përfshirë drejtpërdrejt në planifikimin e formave të ndryshme të sabotimit në të gjithë Poloninë, tha Tomasz Siemoniak në një konferencë shtypi.

Autoritetet në Poloni i kanë lidhur disa zjarrvënie të kohëve të fundit ose tentativa për zjarrvënie me agjentë të sponsorizuar nga Rusia.

Siemoniak tha se aktet e sabotimit ishin me sa duket pjesë e një plani më të gjerë që përfshin gjithashtu sulme kibernetike, duke i shtyrë emigrantët në Bjellorusi të kalojnë në Poloni dhe duke kërcënuar sigurinë e vendit.

“Ne nuk kemi asnjë dyshim se me ofertën e një vendi të huaj, Rusisë, ka disa njerëz aktivë që janë të gatshëm të kërcënojnë jetën, shëndetin dhe pronën e qytetarëve polakë,” tha Siemoniak.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?