Ambasadori amerikan në Beograd: Serbia ka të drejtë të pyesë për serbët në Kosovë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill deklaroi se tejkalimi i mosmarrëveshjes për ri-regjistrimin e automjeteve nuk do të kontribuojë në zgjidhjen e çështjeve kyçe mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij, Serbia ka të drejtë të pyesë se çfarë do të ndodhë me komunitetin serb në Kosovë

“Serbia ka të drejtë të pyesë se çfarë do të ndodhë me komunitetin serb në Kosovë, nëse serbët mund të ndihen rehat në Kosovë, nëse mund të ndihen të mbështetur dhe të mbrojtur nga ligji, nëse mund ta ruajnë identitetin e tyre. Këto janë pyetje me rëndësi kyçe dhe në kuptimin që çështja e Kosovës do të ndërkombëtarizohet dhe komuniteti serb nuk do të harrohet”, theksoi ai, shkruan Euronews Serbia.

- Advertisement -

Nga e marta autoritetet në Kosovë do të zbatojnë vendimin e qeverisë për konvertimin shkallë – shkallë të targave të makinave të lëshuara nga Serbia, ndërsa ministria e Punëve të Brendshme paralajmëroi gjoba deri në 150 euro pas datës 21 nëntor për ata që kanë makina me targa të lëshuara nga Serbia.

Sipas ministrisë, nga data 21 Janar 2023, ata duhet të pajisen me targa të përkohshme, ndërsa pas datës 21 prill 2023 nuk do të lejohet lëvizja e tyre brenda territorit të Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Njoftimi i policisë Shërbimet...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...

TË FUNDIT

U kapën me armë zjarri dhe municion luftaraknë në makinë, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar këtë të enjte në Vlorë, pasi u kapën ndërsa lëviznin me armë zjarri dhe municion luftarak në makinë. Njoftimi i policisë Shërbimet...

Të shtëna me armë zjarri në Jerusalem, vritet një grua

Një grua 24-vjeçare ka vdekur pas të shtënave në një stacion autobusi në Jerusalem, sipas shërbimit të ambulancës izraelite Magen David Adom. Shërbimi përditësoi numrin...

Vrasja e gruas në Kosovë, Policia zbardh ngjarjen: Si u ekzekutua në sy të fëmijëve

Të tjera detaje kanë dalë mbi vrasjen e gruas së këshilltarit të Behxhet Pacollit, Liridona Murselit. Sipas burimeve nga Policia, bëhet me dije se viktima...

Shtatzëna denoncon ushqimin e spitalit: I pamjaftueshëm, 2 javë e njëjta menu

Pedagogia Malvina Tafçiu e cila është në fund të shtatzënisë së saj dhe ndodhet në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, ka bërë një denoncim publik sa...

Gruaja shtatzënë nga materniteti: Nuk ka as kos për të gjitha pacientet e shtruara

Pedagogia Malvina Tafçiu, e cila është në prag të lindjes në spital ka bërë ankesa ndaj trajtimit që i bëjnë dhe ndaj ushqimit që...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×