Amnisti pas zgjedhjeve, Manja: Të gjithë të burgosurit do kenë të drejtën e votës 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në zgjedhjet e 14 majit rreth 5 mijë të dënuar dhe të paraburgosur do të kenë mundësi të votojnë.

“Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve kanë marrë të gjitha masat për të garantuar të drejtën e votës për të gjithë të paraburgosurit dhe të dënuarit që kemi aktualisht në institucionet tona. Garantimin që secili prej tyre të jetë i pajisur me kartë identiteti. Pavarësisht se nga vjen një i burgosur, ai do të jetë pjesë e listës zgjedhore e bashkisë ku vuan dënimin”, tha Manja .

Ndërsa pas përfundimit të zgjedhjeve pritet të ketë amnisti.

- Advertisement -

“Një nga arsyet që edhe shtymë amnistinë ishin zgjedhjet për të shmangur çdo lloj alibie. Pas zgjedhjeve drejtoria e përgjithshme e burgjeve do përgatisë një draft të ligjit për amnistinë”, u shpreh ai.

Ministri Manja theksoi se burgjet janë në limitet e kapaciteteve të tyre dhe një nga arsyet që do të ketë amnisti ka të bëj me uljen e mbipopullimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×