Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe serbët.

Sipas analistit Shehu kjo është arsyeja pse kancelarja Merkel vizitoi pikërisht Shqipërinë dhe Serbinë, si vendet me etnitë më të mëdha në rajon.

“Logjika e konfiguracioneve etnike, logjika sesi gjërat në Ballkan janë të vendosura, pas një ose dy dekadave në Ballkan do të ketë ndryshime. Këtë e bazoj në ekszistencën e dy etnive të mëdha. Jo rastësisht Merkel ishte në Serbi dhe në Shqipëri”, u shpreh Redi Shehu.

- Advertisement -

Shqipëria dhe Serbia do të përfitojnë kështu edhe nga Open Balkan tha analisti Shehu, pasi “Open Balkan rrit interaktivitetin e etnive me njëra-tjetrën dhe kjo çon në një kompaktësi të identiteve në Ballkan”.

Për projektin Open Balkan Redi Shehu tha se është inerci e Procesit të Berlinit, por është projekt i krijuar jo nga gjermanët, por nga amerikanët.

SHBA e shtoi aktivitetin e saj në rajon menjëherë pasi Porcesi i Berlinit pati disa “ndalesa” dhe kjo për analistin Shehu nuk është rastësi, pasi përkon me kohën kur u krijua Open Balkan.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×