Arrestimi i liderit të opozitës në Bolivi nxit protesta të dhunshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia boliviane ka arrestuar një lider të shquar të opozitës së krahut të djathtë me akuzën për terrorizëm.

Luis Fernando Camacho është guvernatori i Santa Cruz, rajoni më i pasur i vendit. Ai ndihmoi në rrëzimin e Presidentit Evo Morales nga pushteti në vitin 2019, shkruan BBC.

Camacho ka udhëhequr një grevë antiqeveritare në Santa Cruz për më shumë se një muaj, duke e çuar rajonin në bllokim.

- Advertisement -

Mbështetësit e tij e kanë dënuar arrestimin e Camacho si rrëmbim dhe kanë dalë në rrugë në protestë.

Por zyra e prokurorit të shtetit tha se arrestimi lidhej me rrëzimin e ish-presidentit të majtë.

Një urdhër-arresti i tetorit akuzoi guvernatorin për “terrorizëm”, por nuk dha detaje. 43-vjeçari ka pasur mosmarrëveshje me presidentin Luis Arce që kur politikani i majtë e mundi atë në zgjedhjet e vitit 2020.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×