English

Arrestohen tre gjermanë të dyshuar për spiunazh për Kinën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre persona të dyshuar për spiunazh për Kinën dhe lehtësimin e transferimit të informacionit mbi teknologjinë me përdorime të mundshme ushtarake u arrestuan në Gjermani të hënën.

- Advertisement -

Prokurorët thanë se tre shtetasit gjermanë akuzohen se kanë vepruar për inteligjencën kineze që përpara qershorit 2022. Ata dyshohen gjithashtu për shkelje të ligjeve gjermane të eksporteve.

Një nga të dyshuarit, i identifikuar vetëm si Thomas R. në përputhje me ligjet gjermane të privatësisë, dyshohet se ishte agjent i një punonjësi të Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të Kinës (MSS) dhe kishte siguruar informacion në Gjermani mbi “teknologjitë inovative të përdorshme ushtarakisht” për atë person. tha prokurorët federalë në një deklaratë.

Për ta bërë këtë, thanë prokurorët, ai përdori Herwig F. dhe Inën. F, një çift që zotëron një kompani në Düsseldorf, për të kontaktuar dhe punuar me studiues gjermanë.

Çifti dyshohet se ka krijuar një marrëveshje transferimi kërkimi me një kompani gjermane të paidentifikuar.

Ata hartuan një studim për një partner kinez mbi teknologjinë e pjesëve të makinerive që mund të përdoren për motorët e fuqishëm të anijeve, duke përfshirë ato në luftanijet. Mbajtësi i Thomas R. në MSS ishte pas partnerit kinez dhe projekti u financua nga shteti kinez, thanë prokurorët.

Ministrja e Brendshme e Gjermanisë, Nancy Faeser, postoi në X, dikur Twitter se “zona e teknologjive inovative nga Gjermania që mund të përdoren për qëllime ushtarake që preket në rastin aktual është veçanërisht e ndjeshme. Kjo e bën edhe më të rëndësishme trajtimin e kësaj çështje me aq konsistencë siç kemi arritur të bëjmë në këtë rast”.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?