Arrestohet “koka” i klanit Duka, kundërshtari i Ervis Martinaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e Shtetit ka arrestuar këtë të martë Leonard Dukën, një prej vëllezërve që drejton atë që njihet si grupi kundërshtar i Ervis Martinaj, ose “klani Duka”.

Leonard Duka është arrestuar në një provincë të Brukselit, në një operacion të përbashkët mes Fast Albania dhe zyrës së Interpolit në Bruksel.

Duka rezulton një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar për krime kundër personit dhe për armëmbajtje pa leje.

- Advertisement -

Ai akuzohet për përfshirje në vrasjen e Santiago Malkos, një prej njerëzve më të afërt të Ervis Martinaj.

Në kërkim për këtë ngjarje të rëndë vijon të jetë vëllai i tij Erlis Duka.

“Në vijim të punës për grumbullimin e informacioneve, me qëllim lokalizimin dhe kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim ndërkombëtar, falë inteligjencës informative të siguruar nga Fast Albania, për vendodhjen e një të shumëkërkuari që fshihej në një banesë private, në një provincë të Brukselit, menjëherë kanë shkëmbyer informacion me Fast Belgjikën, të cilët në kuadër të operacionit policor të koduar “Provinca“, kapën dhe arrestuan me qëllim ekstradimin shtetasin e shumëkërkuar L. D., 37 vjeç, banues në Tiranë.

Ky shtetas dyshohet se është një nga autorët e vrasjes së shtetasit S. M., të ndodhur në gusht të viti 2019, në rrugën “Xhanfize Keko”, Tiranë”, thueht në njoftimin e policisë.

Leonard Dukës i është dhënë nga GJKKO masa e sigurisë “Arrest në burg”, për kryerjen e veprave penale “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit luftarak”, të kryera në formën e grupit të strukturuar kriminal.

Interpol Tirana po vijon punën me homologët për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Shqipërisë.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi, mbrojtja më e mirë në Evropë: Vetëm 1 gol në 5 javë

Interi i Simone Inzaghit në sezonin e ri është rikthyer me një tjetër fytyrë, një skuadër kompetitive në kampionatin Italian. Zikaltrit kanë arritur të...

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

TË FUNDIT

Interi, mbrojtja më e mirë në Evropë: Vetëm 1 gol në 5 javë

Interi i Simone Inzaghit në sezonin e ri është rikthyer me një tjetër fytyrë, një skuadër kompetitive në kampionatin Italian. Zikaltrit kanë arritur të...

Sulmi në Veri, Hovenier: SHBA e konsideron akt kriminal, palët të qetësojnë situatën

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Nuk kishim informacion paraprak, do ta parandalonim

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeffrey M. Hovenier, ka dhënë një deklaratë për mediat pas takimit që ka zhvilluar me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Ai...

Von Cramon i “tregon” pamjet e terroristëve Borrell: Po këta kur do t’i sanksionojmë

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka shpërndarë në platformën X videon  e grupit terrorist të cilët ditën e diel organizuan...

Mori 300 mijë paund në shtëpinë e Sterling, autori dyshohet se fshihet në Shqipëri

Një prej autorëve të grabitjes së banesës së futbollistit anglez Raheem Sterling, dyshohet se fshihet në Shqipëri. Autoritetet policore kanë vijuar hetimet, ndërsa zbuluan...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×