English

Si në Mars, Athina mbulohet nga pluhuri saharian

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Athina dhe pjesët jugore të vendit u mbuluan sërish nga pluhuri saharian të martën, me nuancat e verdhë dhe portokalli duke krijuar një atmosferë joreale në qytet.

- Advertisement -

Retë e pluhurit, të bartura nëpër Detin Mesdhe nga Afrika e Veriut, mbuluan Akropolin dhe monumentet e tjera të Athinës, shkruan “AP”.

Erërat e forta jugore bartnin pluhur nga Sahara, kështu që në orët e fundit të ditës kryeqyteti grek dukej sikur një filtër “Mars” të ishte përdorur për fotografim.

Qielli parashikohet të kthjellohet të mërkurën me lëvizjen e erërave dhe zhvendosjen e pluhurit dhe uljen e temperaturave. Të martën, maksimumi ditor në pjesë të ishullit jugor të Kretës kaloi 30 gradë Celsius, më shumë se 20 gradë Celsius mbi atë që u regjistrua në pjesën më të madhe të Greqisë veriore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?