Avionët F-16 përshkallëzojnë konfliktin Turqi-Greqi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar së fundmi se për të homologu grek, Kyriakos Mitsotakis “nuk ekziston më”.

Komenti ka ardhur pas prapaskenave në lidhje me blerjen e avionëve F-16 nga Turqia.

Turqia po i bën presion SHBA për të përfunduar marrëveshjen për blerjen e avionëve, ndërsa Mitsotakis u ka bërë me dije në Kongresin amerikane se “Uashingtoni duhet të marrë parasysh pasojat për një vendim të tillë”.

- Advertisement -

Deklarata e kryeministrit grek nxiti reagim të ashpër nga Ankaraja, e cila po përdor veton për hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke ushtruar kështu presion ndaj SHBA për avionët luftarakë.

“Ne ramë dakord që të mos përfshinim vende të treta në mosmarrëveshjen tonë. Pavarësisht kësaj, ai vizitoi SHBA ku në Kongres paralajmëroi që të mos na i japin avionët”, tha Erdogan.

“Ai për mua nuk ekziston më. Nuk do të pranoj kurrë më që të takohem me të. Ne do të vazhdojmë rrugën tonë me politikanë të nderuar”, shtoi presidenti turk.

Athina ka kërkuar që Komisioni Evropian të reagojë për këtë deklaratë.

Ndërkohë kreu i Partisë Popullore Evropian në PE, Manfred Weber ka bërë thirrje që Erdogan të ndalojë provokimet ndaj aleatëve.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

TË FUNDIT

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...

U gjet i vdekur me plumb në kokë, pas vëllait merret në hetim dhe shoku i shqiptarit

Policia italiane po vijon hetimet për vdekjen e 20-vjeçarit shqiptar Enriko Aliaj. Të dhënat paraprake tregojnë se ai ndërroi jetë nga një goditje me...

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, Gjykata lë në burg 24-vjeçarin

Gjykata ka caktuar masën e sigurisë ‘Arrest me burg’ për 24-vjeçarin Albi Muhollari, i cili mbyti të ëmën me qese plastmasi. Ngjarja e rëndë ndodhi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×