English

Bashkia e Parisit në kaos nga monopatinat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qytetarë që ecin me monopatina pa asnjë rregull trafiku, çiklistë që kalojnë me shpejtësi semaforët me të kuqe, këmbësorë që kalojnë në mes të rrugës larg vendkalimeve.

- Advertisement -

”Kjo është situata që është bërë gjithnjë e më anarkike dhe e rrezikshme në rrugët e Parisit”, deklaroi kryebashkiakja e kryeqytetit francez, Anne Hidalgo.

Hidago shpall një kod rrugor ”ad hoc” kundër drejtimit të papërgjegjshëm, deri në verën e 2023. Gjatë një ceremonie për urimet e Vitit të Ri, ajo përmendi një konsultim publik të kohëve të fundit, i cili tregon se bashkëjetesa “e vështirë” midis këmbësorëve, çiklistëve, monopatëve, taksive, furgonëve dhe autobusëve është “shkaku i parë i shqetësimit” të banorëve të Parisit, shkruan KosovaPress.

”Në shkurt do të nisin konsultimet mes qytetarëve dhe ekspertëve, me qëllim të hartimit të një “kodi rrugor” ad hoc. Që nga kriza shëndetësore e lidhur me Covid-19 dhe inaugurimi i shtigjeve të shumta të biçikletave në qendër të kryeqytetit, biçikletat dhe monopatinat kanë pushtuar hapësirën publike”, shton Hidalgo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?