BE propozon 9 miliardë euro ndihmë për Ukrainën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian ka propozuar një ndihmë prej 9 miliardë euro në ndihmë të Ukrainës.

Shuma do të jetë në formën e grantit dhe huasë dhe do të shkojë për të rindërtimin e vendit por edhe për të mbajtur vendin me furnizime deri në fund të qershorit.

FMN përllogarit se Ukrainës i nevojiten 4.8 miliardë euro për operacione bazë, shkruan ‘The Guardian’.

- Advertisement -

BE deri tani i ka ofruar Ukrainës 4.1 miliardë euro që prej nisjes së pushtimit rus më 24 shkurt, ku përfshihen edhe ndihmat ushtarake.

Presidentja e KE-së, Ursula von der Leyen thotë se BE do të vazhdojë të ofrojë ndihmë afat-mesme në mënyrë që Ukraina të plotësojë nevojat e saj.

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka shprehur mirënjohje për këtë mbështetje, duke shtuar se do ta ndihmojë Kievin të fitojë luftën dhe të kalojë pasojat e agresionit.

Komisioni Evropian ka zbuluar edhe planin prej 210 miliardë euro për Evropën, në mënyrë që t’i jepet fund varësisë nga nafta dhe gazi rus prej vitit 2027.

Plani përfshin importimin e gazit nga vendet jo ruse, zëvendësimin me energji të rinovueshme si dhe përpjekje për të kursyes më shumë energji.

Masat pritet të kërkojnë 210 miliardë euro shtesë deri në 2027 dhe 300 miliardë euro të tjera deri në 2030.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×