‘BE, test për udhëtarët nga Kina’, Franca kërkon rregulla të reja kundër COVID

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria franceze kërkon që Bashkimi Europian të miratojë rregulla më të ashpra kundër COVID-19, për qytetarët që udhëtojnë nga Kina.

Autoritet Franceze kërkojnë nga Bashkimi Europian që të miratojë rregulla të reja kundër COVID për udhëtarët që vijnë nga Kina.

Vendimi vjen pas masave të reja që hyjë në fuqi në Francë këtë të diele. Në doganat e Francës, qytetarëve që udhëtojnë nga Kina u kërkohet test negativ i 48 orëve të fundit. Ndërsa në Paris do të testohen në mënyrë rastësore qytetarë që kanë qenë në Kinë.

- Advertisement -

Këto masa, qeveria franceze kërkon që të aplikohen nga të gjithë vendet e Bashkimit Europian. Ministri Francez i shëndetësisë Fransua Braun tha se kjo metodologji duhet të përdoret nga unioni për të ndalur rritjen e infektimeve.

Një javë më parë, zyrtarët shëndetësorë të BE-së nuk arritën të bien dakord për një vendim unanim lidhur me udhëtarët që vijnë nga Kina.

Marrja e masave kundër COVID lidhet me zhvillimet që vijnë nga Kina. Pasi bllokoi kufijtë gjatë gati tre viteve, qeveria kineze njoftoi se ka lehtësuar masat kundër coronavirusit.

Lehtësimi i masave në Kinë, sipas zyrtarëve francezë mund të sjellë një shtim të rasteve në gjithë botën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×