English

Xi thirrje për unitet, teksa Kina hyn në “fazën e re” të politikës kundër COVID-it

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, më 31 dhjetor bëri thirrje për më shumë përpjekje dhe unitet, teksa shteti po hyn “në fazën e re” të politikës kundër pandemisë COVID-19.

- Advertisement -

Këto ishin deklaratat e para të tij që kur Qeveria kineze ndryshoi politikën kundër pandemisë tri javë më parë, duke lehtësuar masat e ashpra që shteti kishte pasur në fuqi, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Gjatë një fjalimi televiziv për Vitin e Ri, Xi tha se Kina ka tejkaluar vështirësi dhe sfida të paprecedentë gjatë luftës kundër sëmundjes COVID-19 dhe se politikat e saj ishin “optimiste” kur situata dhe koha i kërkonte.

“Që nga shpërthimi i epidemisë shumica e kuadrove dhe masave, veçmas personeli mjekësor, punëtorët esencialë u përballën me vështirësi dhe qëndruan me guxim”, tha Xi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×