English

Begaj takohet me Osmanin, merr pjesë në forumin “Gruaja, Paqja dhe Siguria”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, mori pjesë sot në forumin ndërkombëtar “Gruaja, Paqja dhe Siguria” të organizuar në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

- Advertisement -

Gjatë fjalës së tij, Presidenti Begaj e vlerësoi angazhimin ndërkombëtar të Kosovës për fuqizimin e rolit të grave, për barazinë gjinore dhe mundësitë e barabarta, si dhe për adresimin e sfidave, ndërsa propozoi që ky forum të kthehet në një platformë aleancash që mbështesin dhe sigurojnë fuqizimin dhe rolin e grave në shoqëri në mbarë botën.

“Të njëjtat aleanca duhet të formohen për t’i dhënë fund dhunës ndaj gruas”-  vijoi më tej Presidenti Begaj, – sipas së cilit, kjo dhunë nuk është vetëm një fakt i konflikteve civile, etnike, rajonale apo globale, por dhe i jetës së përditshme të qindra e mijëra familjeve në të cilat gratë përballen me keqtrajtim.

Përballë kësaj sfide duhen përpjekje kolektive, – u shpreh Presidenti Begaj, i cili bëri thirrje për një fushatë intensive për të siguruar që dhuna ndaj gruas të jetë e papranueshme, e pafalshme, e dënueshme.

Në vlerësimin e Presidentit Begaj, arsimimi i grave përbën një element themelor, investim që rrit kapacitetet, u hap mundësi të reja, u jep forcë, kurajë e burime që u duhen për të sfiduar mentalitete e qasje në familje dhe në proceset politike e shoqërore.

“Duke mbështetur arsimimin e grave, ne investojmë në liderët e ardhshëm të fushave sfiduese”, – u shpreh Presidenti Begaj.

Ndërsa kujtoi të kaluarën e përgjakshme të Ballkanit, Presidenti i Republikës kujtoi vuajtjet e grave, të cilat, – siç u shpreh ai, kanë mbajtur barrën më të rëndë, pasi janë trajtuar si shënjestra të dhunës e të torturës, me qëllim poshtërimin e komuniteteve dhe spastrimin etnik.

Kreu i Shtetit kërkoi dënimin e autorëve ndërsa vlerësoi guximin e grave të mbijetuara nga lufta që dëshmuan tmerret e përjetuara.

“Ne jemi sot së bashku në Kosovë për të ritheksuar vendosmërinë tonë të palëkundur për bashkëpunim, përparim e zhvillim të qëndrueshëm për paqe dhe siguri në Ballkanin Perëndimor.  Ky forum përbën jo vetëm një akt të kujtesës kolektive të dhunës historike e aktuale ndaj grave në konflikte, por edhe aspiratën e përbashkët për një të ardhme ku paqja e siguria fuqizohen prej rolit dhe lidershipit të grave”, – deklaroi Presidenti Begaj.

Ai, gjithashtu, u ndal në arritjet e grave shqiptare, të cilat përfaqësohen në nivele të larta vendimmarrëse dhe përgëzoi veçanërisht Kosovën që ka zgjedhur dy gra në krye të shtetit përgjatë 15 vjetëve të para të pavarësisë së saj.

1 COMMENT

 1. http://torlinks.net

  Step Into the Shadows: Dark Links and Tor Onion URLs You Need to See
  Are you curious about the mysterious world of the Deep Web? Do you want to access the hidden corners of the internet that are concealed from the prying eyes of search engines? Then you’ll need to know a thing or two about Tor and the onion links that lead to its secret directories.

  Tor (short for “The Onion Router”) is a network of servers that allows users to browse the internet anonymously. By routing their internet traffic through a series of encrypted nodes, Tor users can protect their online privacy and evade censorship and surveillance.

  But Tor is not just a tool for anonymous browsing. It also hosts a vast collection of hidden websites that are only accessible through Tor’s network. These websites, known as .onion sites, are often used for illegal activities such as drug trafficking, weapons sales, and child pornography. But they also include legitimate sites that offer secure communication, whistleblowing platforms, and privacy-enhancing services.

  So how do you find these hidden websites? That’s where onion links and Tor directories come in. Onion links are URLs that end in .onion instead of .com or .org. These links can only be accessed through the Tor network, which means you’ll need a Tor browser to visit them.

  Tor directories are websites that list onion links and organize them into categories. The most famous of these directories is the Hidden Wiki, which has been around since 2007 and contains thousands of links to Tor sites. The Hidden Wiki is frequently updated and includes categories Navigating the Deep Web: Your Ultimate Guide to Tor’s Dark Wiki

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?