‘Beteja nuk ka përfunduar’, aktivistët shkojnë në Butrint

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre ditë pas miratimit në parlament të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit nga një fondacion privat, aktivistët dhe arekologët këtë të dielë nga Butrinti thonë se beteja për këtë çështje nuk ka përfunduar.

Madje kësaj qëndrese i janë bashkuar edhe të huaj.

Arkeologu Halil Shabani gjatë karrierës së tij ka kryer tre ekspedita në Butrint. Sipas tij projekti i menaxhimit është hartuar pa bërë pjesë asnjë specialit dhe arkeolog shqiptar që e njeh sitin arkeologjik.

- Advertisement -

Aktivistët po sensibilizojnë dhe institucionet ndërkombëtare të fushës së trashigimisë kulturore dhe kanë një dosje voluminoze që do dorëzojnë për çështjen e Butrintit.

Parku Arkeologjik i Butrintit do të menaxhohet për 10 vite ngafondacioni shqipatro amerikan i zhvillimit, i cili një javë më parë ka prezantuar një tjetër plan menaxhimi për Amfiteatrin e Durrësit.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

TË FUNDIT

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

A do shtoj Shqipëria trupa ushtarakë në Kosovë? Rama: Shikoni filmin “Golda”

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte në një konferencë për mediat, ku i pyetur nëse Shqipëria si vend anëtare e NATO-s do të...

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×