English

Biden dhe Xi dakordësohen të ndalojnë fentanilin dhe rifillojnë dialogun ushtarak

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping i dhanë fund takimit disa orësh. Ky është takimi i pari ballë për ballë në një vit, duke u zotuar që të stabilizojnë marrëdhëniet e tyre të tensionuara.

- Advertisement -

Dy udhëheqësit folën për marrëveshje modeste për të luftuar fentanilin dhe rivendosur komunikimet ushtarake. Por ende ka dallime të thella lidhur me konkurrencën ekonomike dhe kërcënimet e sigurisë globale.

Takimi i dy udhëheqësve në prag të konferencës vjetore të Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit, ka nënkuptime të gjera për një botë që po përballet me probleme ekonomike, konfliktet në Lindjen e Mesme dhe Evropë, tensionet në Tajvan dhe më gjerë.

Ata arritën marrëveshje të pritshme për të frenuar prodhimin e paligjshëm të fentanilit dhe për të rivendosur lidhjet ushtarake, tha një zyrtar i lartë amerikan pas përfundimit të takimit.

Shumë nga kimikatet e përdorura për prodhimin e fentanilit sintetik vijnë nga Kina dhe përdoren nga kartelët që e trafikojnë lëndën e fuqishme narkotike në Shtetet e Bashkuara, e cila po përballet me një krizë mbidoze.

Udhëheqësit ushtarakë do të rivendosin linjat e komunikimit, tejet të rëndësishme, ndërsa janë rritur incidentet midis anijeve dhe avionëve të të dy vendeve, tha zyrtari në kushte anonimiteti.

Zyrtari amerikan tha se lidhur me Tajvanin mes dy udhëheqësve kishte shumë ecejake. Presidenti Biden e qortoi Kinën lidhur me shtimin e prezencës ushtarake masive përreth Tajvanit. Presidenti kinez tha se nuk kishte plane për ta pushtuar ishullin.

Zyrtari amerikan tha se lidhur me Tajvanin mes dy udhëheqësve kishte shumë ecejake. Presidenti Biden e qortoi Kinën lidhur me shtimin e prezencës ushtarake masive përreth Tajvanit. Presidenti kinez tha se nuk kishte plane për ta pushtuar ishullin.

Zyrtari amerikan tha se zoti Biden i kishte thënë udhëheqësit Xi se Shtetet e Bashkuara ishin të vendosura për ta vazhduar ndihmën ndaj Tajvanit që të vetëmbrohet dhe të parandalojë një sulm të mundshëm kinez. Presidenti Biden i bëri thirrje Kinës që të shmangë ndërhyrjet në zgjedhjet e Tajvanit vitin që vjen. Zyrtari e përshkroi pjesën e bisedimeve për Tajvan si të qetë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?