English

Biden fiton zgjedhjet paraprake të demokratëve në Karolinën e Jugut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden ka siguruar një fitore dërrmuese në zgjedhjet paraprake demokrate të Karolinës së Jugut.

- Advertisement -

Me pothuajse të gjitha fletëvotimet e numëruara nga votimi i së shtunës, ai fitoi të 55 delegatët e premtuar, sipas parashikimeve nga partneri amerikan i BBC-së, CBS.

Biden – i cili përballet me pak konkurrencë brenda partisë së tij – u zotua ta bëjë republikanin Donald Trump një “humbës”.

Presidenti kujtoi se si votuesit e Karolinës së Jugut “i dhanë frymë” fushatës së tij 2020 dhe tha se ai “nuk kishte dyshim” se ata do ta vendosnin atë në rrugën e fitimit të presidencës në 2024.

Demokratët Marianne Williamson dhe Dean Phillips janë shumë prapa Biden, me shifrat paraprake që sugjerojnë se ata kishin siguruar vetëm 2% të votave secili.

Më shumë se një e katërta e popullsisë së Karolinës së Jugut është me ngjyrë dhe ishin votuesit me ngjyrë të shtetit që ndihmuan për të siguruar ofertën e Biden për nominimin e demokratëve në vitin 2020, duke i dhënë atij fitoren e tij të parë.

“Ju jeni arsyeja pse unë jam president”, tha Biden.

“Ju jeni arsyeja pse Donald Trump është një humbës dhe ju jeni arsyeja që ne do ta fitojmë dhe do ta mposhtim atë përsëri”.

Biden njoftoi zyrtarisht ofertën e tij për rizgjedhje në 2024 në prill 2023, kur u tha votuesve se vendi ishte në një moment kyç dhe atij i duhej më shumë kohë për të “mbaruar këtë punë”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?