Biden kushte për takim me Putin, reagon Kremlini

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka lënë të kuptohet se është gati të flasë me homologun rus Putin nëse ky i fundit tregon vullnet për t’i dhënë fund pushtimit të Ukrainës.

Komentet e Biden ishin një përgjigje ndaj pyetjes së një gazetari gjatë vizitës së presidentit francez Emmanuel Macron.

Por presidenti amerikan i ka kushtëzuar bisedimet me mbështetjen e aleatëve të NATO-s.

- Advertisement -

“Jam gati të flas me presidentin Putin nëse ai është i interesuar për të gjetur një rrugë për t’i dhënë fund luftës, gjë që ende nuk e ka bërë”, deklaroi Biden.

Duke reaguar, Kremlini bëri të ditur se presidenti Putin mbetet i hapur për bisedime që janë në interes të Rusisë.

Gjithashtu, zëdhënësi Dmitry Peskov u tha gazetarëve se Moska nuk është ende gati të pranojë kushtet e Biden.

“Çfarë tha presidenti Biden? Tha se negociatat janë të mundura vetëm pasi Putin të lërë Ukrainën”, nënvizoi Peskov.

Ai shtoi se gjetja e terrenit për bisedime të përbashkëta është e vështirë për sa kohë Shtetet e Bashkuara nuk njohin si pjesë të Rusisë “territoret e reja” në Ukrainë, që Moska shpalli të vetat në fund të shtatorit.

Për herë të fundit, Biden dhe Putin u takuan në Gjenevë të Zvicrës qershorin e vitit të kaluar, përpara nisjes së luftës në Ukrainë, kur bisedimet ishin të fokusuara tek çarmatosja bërthamore dhe siguria kibernetike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×