English

Biden quan Indinë e Japoninë ‘ksenofobikë’, Shtëpia e Bardhë: S’donte t’i ofendonte

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden i ka quajtur Japoninë dhe Indinë “ksenofobike”, duke i grupuar së bashku me Rusinë dhe Kinën si vende që “nuk duan emigrantë”.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, kritikat e tij ndaj Japonisë vijnë vetëm disa javë pasi ai e quajti aleancën SHBA-Japoni “të pathyeshme” gjatë një vizite shtetërore nga kryeministri Fumio Kishida.

India është gjithashtu një partner kyç i SHBA-së, pavarësisht shqetësimeve të SHBA-së për të drejtat e njeriut dhe liritë fetare atje.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se presidenti Joe Biden nuk donte të ofendonte Japoninë apo Indinë me komentin e tij.

Duke folur për një audiencë kryesisht aziatike-amerikane në një ngjarje për mbledhjen e fondeve të fushatës të mërkurën në mbrëmje, Biden tha se zgjedhjet në SHBA këtë nëntor kishin të bënin me “lirinë, Amerikën dhe demokracinë”.

“Pse? Sepse ne mirëpresim emigrantët,” shtoi ai. “Mendo pak. Pse Kina po ngec kaq keq ekonomikisht? Pse Japonia ka probleme. Pse Rusia? Pse është India? Sepse ata janë ksenofobikë. Ata nuk duan emigrantë”, tha Biden në komentet e tij.

BBC kontaktoi ambasadat amerikane të Japonisë, Indisë, Kinës dhe Rusisë për koment, por nuk mori një përgjigje të menjëhershme.

Komentet, megjithatë, kanë tërhequr kritika nga komentuesit amerikanë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?