Biden: Putin të gjykohet për krime lufte për mizoritë në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka bërë thirrje për ngritjen e akuzave për krime lufte ndaj Vladimir Putinit.

Biden gjithashtu tha se do të kërkojë më shumë sanksione pas mizorive të raportuara në Ukrainë.

“E patë çfarë ndodhi në Bucha. Do të vazhdojmë të shtojmë më shumë sanksione”, tha Biden duke folur para gazetarëve të hënën.

- Advertisement -

Presidenti i SHBA theksoi rëndësinë e mbledhjes së provave për krime lufte.

Komenti i Biden erdhi pas vizitës që presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski pati në Bucha, qytet i mbajtur në rrethim nga forcat ruse dhe ku janë gjetur trupa të civilëve.

Zelenski i cilësoi veprimet e Rusisë si ‘gjenocid’ dhe kërkoi nga Perëndimi sanksione më të forta.

Mbi 400 trupa civilësh janë gjetur në zonat rreth Kievit pas tërheqjes së trupave ruse.

Prokuroria e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova tha për Associated Press se të paktën 21 trupa janë gjetur në Bucha.

Presidentja e PE, Ursula von der Leyen ka bërë me dije se BE do të dërgojë hetues në Ukrainë për të ndihmuar prokurorët lokale në dokumentimin e krimeve të luftës.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×