Bideni mendon se Putini nuk duhet të qëndrojë në pushtet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i SHBA Joe Biden mendon se Vladimir Putin nuk duhet të qëndrojë në pushtet.

Këtë e deklaroi sërish gjatë një fjalimi të mbajtur në kryeqytetin polak, Varshavë, të hënën.

Biden theksoi se ky është një mendin personal, e se SHBA nuk është pjesë e ndonjë strategjie për të hequr Putinin nga pushteti në Rusi.

- Advertisement -

“Unë nuk thashë atëherë e as tani nuk po artikuloj një ndryshim politikash. Shpreha zemërim personal moral që ndjeva ndaj këtij njeriu dhe nuk kërkoj falje. Askush nuk beson se ne do të rrëzojmë Putin. Askush nuk e beson këtë. Gjëja e fundit që dua të bëj është të përfshihem në një luftë tokësore ose një luftë bërthamore me Rusinë”, tha ai.

I pyetur nëse deklarata e tij se “Putin nuk mund të qëndrojë në pushtet” do të nxiste një përgjigje negative nga Putini, presidenti amerikan u shpreh se “do të bëjë atë që dëshiron të bëjë”.

Zyrtarët e administratës sqaronuan më pas se Shtëpia e Bardhë nuk po mbronte strategjinë për ndryshimin e regjimit në Rusi.

Komenti i ashpër i presidentit Biden për homologun rus, nxiti polemika në Shtetet e Bashkuara dhe shkaktoi reagim nga disa aleatë në Evropën Perëndimore.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

TË FUNDIT

Komisionari i Bashkimit Evropian: Marrëdhënia tregtare BE-Kinë, shumë e pabalancuar

Komisionari i Bashkimit Evropian për Tregti, Valdis Dombrovskis, e ka konsideruar marrëdhënien tregtare të bllokut evropian me Kinën si “shumë të pabalancuar”, mirëpo e...

The end| Grabitën mallra me vlerë mbi 700 mijë lekë, arrestohen dy të rinjtë

Dy të rinj janë arrestuar për grabitjen me dhunë të disa ditëve më parë të një personi. Ata morën dy pako me këpucë dhe...

Transportonin emigrantë të paligjshëm nga India, përfundojnë në pranga dy persona

Dy persona të cilët transportonin emigrantë të paligjshëm nga India kundrejt pagesave janë arrestuar këtë të shtunë nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Malësi...

SHBA do ta furnizojë Ukrainën me raketa me rreze të gjatë

Presidenti amerikan, Joe Biden, planifikon të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze të gjatë, për t’i ndihmuar Kievit në kundërofensivën kundër ushtrisë ruse, kanë...

Pretendonin se ishin Inuit për të përfituar fonde, 3 gratë akuzohen për mashtrim

Tre gra në Kanada janë akuzuar penalisht pasi dyshohet se pretendojnë se janë Inuit për të marrë përfitime nga organizatat indigjene. Sipas policisë, dy...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×