Bie frika e krizës nga lufta: Gruri, nafta, energjia, jo më të shtrenjta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të gjithë mallrat kryesorë që lëvizin ekonominë botërore janë stabilizuar. Edhe pse lufta Rusi-Ukrainë vazhdon, ajo nuk duket të jetë kërcenuese për sigurinë ushqimore dhe energjitike. Të paktën për këtë periudhë.

Çmimi i naftës, gazit dhe benzinës sot është ulur në nivelin e vitit 2020-2021 në bursa. Pra, një fuci e naftës së papërunuar në tregun europian është 75 dollarë sot, ndërsa gazi po kuotohet në 67 dollarë për m3, çmim ky i njëjtë me fillimvitin 2020.

Edhe ushqimet bazë po kuotohen me cmime të ulëta. Tendenca e tyre në rënie ka nisur që nga nëntori dhe vazhdon edhe sot. Për shembull, vaji i lulediellit po shitet me cmimin e datës 10 nëntor 2020.

- Advertisement -

Edhe gruri, për të cilin pati shqetësime të forta për përhapjen e një urie masive në botë, sot shitet me cmimin fillimvitit 2021.

Edhe energjia elektrike sot nuk shfaq shenja krize, si në rajonin tonë, ashtu edhe në Europë, me cmime tregu që variojnë nga 70 deri në 110 euro për megavat orë, cmime këto 4 deri në 6 herë më të ulëta se vitin e kaluar.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

TË FUNDIT

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×