Bjellorusia kërcënon Perëndimin, Lukashenko: Do rikthejmë armët bërthamore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bjellorusia po kërkon vendosjen e armëve bërthamore në territorin e saj për t’u përgatitur për një konflikt me vendet perëndimore.

Kështu deklaroi Aleksandër Lukashenko gjatë fjalimit të tij para kombit dhe parlamentit. Ai theksoi se kishte kohë që e kishte negociuar një gjë të tillë me Moskën.

“I intensifikova, me këmbëngulje, negociatat me presidentin rus Putin për kthimin e armëve bërthamore në Bjellorusi. Domethënë kthimi i armëve bërthamore, të cilat u tërhoqën me garanci në vitet ’90 pa sanksione, pa presion, pa planifikim ofensivash dhe revolucionesh. Gjithçka është nëpërkëmbur, të gjitha angazhimet janë thyer”, u shpreh Lukashenko

- Advertisement -

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, sipas Ministrisë së Jashtme, pothuajse 600 raketa me rreze të mesme dhe të shkurtër u tërhoqën nga territori bjellorus. Para kësaj, republika priti një grupim forcash strategjike deri në 40 mijë persona me një nga arsenalet më të mëdha në botë të armëve bërthamore. Më 25 mars, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi synimin e tij për të vendosur armë taktike bërthamore në territorin Bjellorusi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

TË FUNDIT

Shmanget kolapsi financiar në SHBA, Senati miraton rritjen e kufirit të borxhit

Më 2 qershor, Senati i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi projektligjin për rritje të tavanit të borxhit të SHBA-së, duke mundësuar që qeveria...

Ambasadores Yuri Kim i dorëzohet “ Çelësi i qytetit” në Gjirokastër

Gjatë një vizitë në qytetin e Gjirokastrës ambasadores amerikane Yuri Kim i është dorëzuar “Çelësi i qytetit”. Në pritjen e zhvilluar në Bashkinë e...

Mbahet ceremonia mortore e ish-zv. kryeministrit grek, Theodoros Pagalos

Në krematoriumin e Ritsonës, familjarë, të afërm, miq dhe kolegë i dhanë lamtumirën e fundit Theodoros Pagalos, ish-zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm grek Theodoros...

“Lejohet të dalë nga shtëpia”, zbardhet vendimi i gjykatës që liroi Saimir Tahirin

Gjykata e Elbasanit liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, duke vendosur që ta kryejë pjesën e mbetur të dënimit në shtëpi. Në vendimi...

“Saimir Tahiri u lirua të hënën”- Ish-drejtuesi i policisë bën deklaratën e fortë

Ish-drejtuesi i Policisë së Shtetit, Shemsi Prençi, ishte i ftuar këtë të premte në Euronews Albania ku foli në lidhje me lirimin nga burgu...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×