Bjellorusia miraton projektligjin e dënimit me vdekje për tradhti të lartë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhoma e Përfaqësuesve në parlamentin bjellorus miratoi të martën një projektligji që parashikon dënimin me vdekje për tradhti të lartë për nëpunësit civilë dhe anëtarët ushtarakë.

Tashmë projektligji duhet të miratohet edhe nga Dhoma e Lartë, Këshilli i Republikës, përpara se të nënshkruhet nga presidenti Lukashenko.

“Një ndër personat që po përballet me gjyq nën akuza për tradhti të lartë, “konspiracion për marrjen e pushtetit” dhe krijimin dhe udhëheqjen e një organizate terroriste, është liderja e opozitës, Svetlana Tikhanovskaya, e cila po gjykohet në mungesë”, shkruan REL.

- Advertisement -

Në Bjellorusi, edhe disa aleatë të Tikhonovskayas po gjykohen gjithashtu në mungesë.

Bjellorusia është i vetmi vend në Evropë që praktikon dënimin me vdekje.

Që kur Lukashenka erdhi në pushtet në vitin 1994, në vend janë kryer më shumë se 400 ekzekutime.

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×