English

Bjellorusia zhvillon stërvitje ushtarake në veri të Ukrainës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bjellorusia, një aleat i ngushtë i Rusisë dhe fqinj i Ukrainës në veri të vendit, ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë në kufi – ngjarje kjo që ka shkaktuar alarm në Ukrainë.

- Advertisement -

Ministria bjelloruse e mbrojtjes tha se stërvitjet përfshijnë testimin e mjeteve të ushtrisë për gatishmërinë për luftë, por shtoi se stërvitja nuk përbën kërcënim për fqinjët.

Megjithatë, Ukraina do ta vëzhgojë nga afër Bjellorusinë.

Kur Rusia po lëshonte raketa mbi veriun e Ukrainës, përfshirë kryeqytetin Kiev, disa javë më parë, zyrtarët ukrainas pretenduan se disa nga raketat dukej sikur vinin nga ana bjelloruse e kufirit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×