English

Blinken do të shkojë në Egjipt, vizita e 8 në Lindjen e Mesme që nga nisja e luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të mbërrijë në Egjipt pas disa orësh në vizitën e tij të tetë në Lindjen e Mesme që nga fillimi i luftës në Gaza.

- Advertisement -

Blinken pritet të shtyjë planin më të fundit të armëpushimit të SHBA-së, atë që diplomatët e saj po përpiqen të kalojnë në votim në Këshillin e Sigurimit.

Në Kajro, ai do të zhvillojë bisedime me dyer të mbyllura me presidentin Abdel Fattah al-Sisi, një partner kyç i SHBA-së në përpjekjet për paqe. Ai pritet gjithashtu të diskutojë mënyrat për të hapur kalimin Rafah, i cili është mbyllur që kur u pushtua nga Izraeli një muaj më parë.

Blinken më pas do të udhëtojë në Jerusalem për diskutime me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu. SHBA ka thënë se Izraeli e ka pranuar planin, por Hamasi nuk është përgjigjur zyrtarisht.

Blinken do të vizitojë gjithashtu Jordaninë dhe Katarin përpara se të kthehet të mërkurën.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?